Kodu: köök

Tuli mul selline kirjutamise tunne peale. Loodetavasti ei lähe enne üle, kui ma postituse valmis saan. (edit: läks mitu korda üle, aga kahe nädalaga sain ikka postituse tehtud :D)

Enne, kui ma meie kööki planeerima hakkasime, lugesin võimalikult palju inimeste kogemusi ja sellest oli väga palju kasu. Nii et ehk on nüüd, kui ma meie kodu kööki mõned kuud rohkem kui aasta kasutanud olen, aeg meie kogemused kirja panna.

Köögi planeerimisest olen varem kirjutanud siin.

Penoplastipakkidest kööki ehitamas

Meie köök tuli Puustellist. Astusin salongi sisse, sain disaneriga kohe jutu peale ning nii ta läks. Kuna meie majaehitus jõhkralt venis, siis esimese külastuse ning köögi paigaldamise vahele jäi poolteist aastat. Mis isegi oli hea. Selle ajaga said mõtted rohkem paika ning tegime mõned väga asjalikeks osutunud muudatused.

esimene versioon
lõplik lahendus (vales kohas olev kubutoru ka näha)

Aga asume siis asja kallale.

Köögis on meil kokku ca 5 meetrit kappe ning 2,8 meetrit köögisaart.

Köögi tasapind on ühest suurest tükist ning 10 cm sügavam kui standard 60 cm. Lisaks on tasapind ka aknalaud. See lisa 10cm annab mõnusalt ruumi juurde. Tasapinna sees on meil ka ümmargused pistikupesad, nii et tasapinna peal seinal meil pistikuid ei ole. Samasugune ümmargune süvistatud pesa on ka köögisaarel.

Franke valamu, segisti ja seebidosaator

Kui alguses oli arutelu, kas panna kapitornid eraldi nurkadesse või kokku, siis selle kokku lahendusega ma olen väga rahul. Visuaalselt on nii ilusam ning ka toiduvalmistamise workflow optimaalsem. Külmik on meil ainult jahekapp – sügavkülmik on hoopis teises köögi otsas. Soovitan sellist eraldiseisvat lahendust kõigile, kes suurt kahe uksega külmkappi omale koju ei soovi. Meil on 325l jahekapp, mis meie 5-liikmelisele perele on täpselt paras.

Ahjutornis vahetaksin ma ahju ja mikro asukoha ära ning tõstaksin kogu kupatust veits kõrgemale. Ma ei mäleta üldse, miks need nii pidi läksid. Igati ju loogilisem oleks, et ahi on kõrgemal, et auruga näkku ei saa ning mikrokas madalamal, et ka lapsed endale toitu saaksid soojendada. Ahju kohal kapis on asjad, mida kasutame harvemini. Ahju all sahtlis küpsetamisasjad ning ahjuplaadid.

Tornide ja pliidi vahel on cargokapp, mis mahutab osa meie kuivainetest ning maitseained. Tasapind torni ja pliidi vahel on just piisavalt suur, et sinna mugavalt midagi korraks toetada või toidu valmistamise ajal asju ladustada.

Pliidi ja kraanikausi vahel on nõudepesumasin. Nõudepesumasin peaks kindlasti olema kraanikausi kõrval. Arvasin, et pliidi ja kraanikausi vahelist tasapinda hakkan kõige rohkem toiduvalmistamiseks kasutama. Tegelikkuses toimub food-prep meil hoopis köögisaarel. Ilmselt selle pärast, et seal on mõnusalt palju rohkem ruumi.

Valamu on meil must Franke graniitvalamu. Musta valamu puhas hoidmine võib olla paras peavalu. Mul on selleks aga oma salanipp – orto 1-eurone looduslik katlakivieemaldaja. Soovitan sajaga, sest see on tõesti tõhus ning ei haise. Ma muud hooldust ei ole valamule veel teinud. Kasutanud oleme 1,5a ja näeb välja nagu uus. Muidu vist soovitatake vahepeal õlitada.

Segisti on meil ka Franke, väljatõmmatava dušivoolikuga. Praegu valiksin sellise, mis läheb peale vajutamisega tööle. Seebidosaator on ka Franke, aga seal sees on mul hoopis nõudepesuvahend.

Kraanikausi all on kaks sahtlit. Alumine prügikastidel ja puhastuvahenditele ning üleval on mul käterätikud ja lapid-svammid. Me mingid eriti usinad prügisorteerijad ei ole. Biojäätmete jaoks on kompostiämber kapi peal, suurema paberiprügi ning taara kogume esikusse. Hea meel on mul selle üle, et kraanikausikapp ka käepidemega on. Eks vahel ikka on käed mustad ja tahaks, et sahtel ise lahti läheks, aga ilmselt ajaks mitu korda päevas niisama lahti minev sahtel mind päris närvi. Meil sõpradel on push-open süsteemiga ja ma iga jumala kord ehmatan kui see jälle lahti hüppab.

Järgmiseks on sahtliboks ja siit tuleb kaks minu suurt soovitust. Esiteks soovitan sahtlid teha laiemad kui 60cm. Meil on 90cm ja mulle väga meeldib, kõik sarnased asjad mahuvad paremini ühte sahtlisse. Teiseks soovitan ühte madalat sahtlit igasuguse igapäevase träni jaoks. Meil on see sahtel peidetud, sest visuaalselt ei oleks päris sahtel ülejäänud sahtlitega kokku sobinud.

Kõige ääres on tasapinna alune sügavkülmik. Mulle väga meeldib. Kuna sügavkülmast koguaeg asju ei võta, siis ei häiri ka see, et ta jahekapist, pliidist-ahjust nii kaugel on. Miinuseks on kindlasti see, et selline lahendus ei mahuta väga palju. Meil on lisasügavkülmik keldris, kus hoiame marjavaru. Kui ma Selverist kogemata 16 pakki külmutatud saiakesi tellisin, siis need ka mahtusid ära 😀

Meie köögisaart ma lihtsalt armastan. Meie köök on 21m2 tänu millele on meie köögisaar väga suur – 1m x 2,8m. Me alguses mõtlesime ka varianti, et pliit köögisaarel, aga nüüd ma nii rahul, et ma niimoodi ei teinud. Saarel käib ka kõik muu elu, mitte ainult köögielu. Just aastavahetusel tegime sõpradega koos süüa, eriti ei kujuta ette, kuidas suur seltskond on ümber köögisaare ja siis samal ajal toimub seal ka mingi praadimine 😀 Saare sahtlid on ka 90cm ja väga mugavad. Saare üks ots jäi alt lahtiseks, et oleks mugavam seal ninad vastamisi istuda.

Saare baaritoole otsisime üle aasta. Tahtsime seljatoega, pehmeid, kangaga kaetud, matte, mustade või heledat puiduvärvi jalgadega toole. Praegused toolid praakisime esialgu hinna tõttu välja, aga kui need ühel hetkel allahindluses olid, siis ikka ostsime ära 🙂

Kui me kööki planeerima hakkasime, siis oli meil värvide osas kaks valikut – valge või tumehall (antrasiit). Praegusel juhul ma kindlasti kaaluks ka puidutooni. Uste puhtana hoidmine väga keeruline ei ole. Tavalised näpujäljed peale ei jää. Külmakapi ukse käepideme ümbert ning kraanikausi alused sahtlid määrduvad kergemini. Küll aga on lapsed oma erinevate kärude ja ratastega paneelidele mõned valged jutid suutnud peale tõmmata. Kui nad suuremad, siis ehk vahetame mõne teise tooni vastu välja (õnneks on kindlustus :)).

Käepidemed olid meil alguses tavalised hõbedased plaanis, aga said hoopis sellised mustad. Mul alguses jäid küüned nende taha (eriti külmakapi ukse, mis vertikaalselt) kinni ja sain päris haiget. Teistel pereliikmetel seda probleemi ei olnud. Kuna käepidemete nurgad on teravad, siis mõned korrad on lapsed jooksnud nii lähedalt mööda, et mul on korraks hing kinni jäänud, aga päris vastu käepidet vist ikka keeruline minna.

Puudu on meil õhupuhasti, sest unustasime ehitajale öelda, et köögiplaani veits muutsime ning õhupuhasti väljatõmbetoru ei ole päris pliidi keskel. Otsisime pikalt sellist puhastit, mille nö jalg oleks piisavalt lai. Leidsime täpselt ühe. Nüüd see seisab meil seal esikunurgas, sest paigaldamiseni ei ole jõudnud. Õhupuhasti mootor tuleb meil katusele hoopis, nii et toas peaks õhupuhasti töötamise ajal olema täielik vaikus. Eks siis paistab 🙂

Kui köögi tellisime, siis me ei olnud kindlad, mida teha nišiga köögi vastasseinas. Algne plaan oli jätta avatud riiulid, aga kuna sellega otseselt kiiret ei olnud, siis jätsime esialgu nii nagu oli. Ja hästi tegime, sest saime aru, mida meil tegelikult vaja on. Köögidisainer tegi minu kirjelduse järgi joonise ja läks töösse. Minu meelest sai väga ilus 🙂

Enne ja pärast.

Köögi põrandal on meil plaadid. Sellest, kuidas ma valikuga rahul olen, kirjutasin siin.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: