Kodu planeerimine: Kanalisatsioon

Meil hull action majas käib, aga kuna midagi otseselt valmis ei ole, siis on olnud raske kirjutada ka. Varsti saavad kõik asjad korraga valmis. Loodame, et siis tuleb postituste sadu ka 🙂

Teen ühe postituste sarja sellest, mida silmas pidada erinevate vajalike asjade planeerimisel. Kuna oleme läbi töötanud palju materjale ja teinud mitmeid valikuid, siis äkki kulub kellelegi ära väike spikker, mida aluseks võtta.

Alustan kõige suurematest torudest – kanalisatsioonist.

Maja planeerides tuleks kindlasti kohe ka kanalisatsioonile mõelda. Hea on, kui suure äravooluga toad on üksteise lähedal või all-peal. Või siis peab hea võimalus olema torusid kuhugi peita, et need juhuslikult teleka taha seina või keset tuba ei satuks 😀

Kanalisatsioonitorud töötavad nii, et kui sa nt lased WCs vett, siis on vaja, et veele järgneks õhk. Selleks ulatub kanalisatsioonitoru ots meil katusele. Viisime eraldi 110mm toru kohe katuse ehitamisel läbi lae.
Lisavõimalus on kasutada kanalisatsiooni vaakumklappe.

Kuna meil oli tubade planeerimisega päris keeruline ja viimasel hetkel tegime veel mitmeid päris suuri muudatusi, siis ikkagi pole osad asjad ideaalsed. Üks ülemine wc jäi kanalisatsiooni osas suhteliselt tähelepanuta: katusele tuulutusauku ei teinud ja otse alla jääb peasissepääs. Õnneks leidsime neile probleemidele ka lahendused, mitte ideaalsed, aga lahendused.

20200118_140611

Kanalisatsiooni planeerides tuleb meeles pidada, et iga kraanikaus, pesumasin, vann, dušš jms veetarbija tahab vee äravoolu. Tavaliselt seostub kanalisatsioon ju WC-ga ja suurte torudega (110mm). Õnneks teiste tarbijate jaoks on pisemad torud (50mm)ja neid on lihtsam peita.

Soovitatav on äravoolu vajavad ruumid üksteise peale planeerida, sest siis saab panna ühe püstaku (suure toru) mõlemat korrust teenindama. Lisaks tuleks vaadata, et vee äravoolu kohad oleks püstakute lähedal. Pikad peened torud võivad umbe minna ja hiljem palju peavalu põhjustada. Ehk siis keldripõranda alla tasub ikka kõik 110mm torud panna ja mitte koonerdada, et ei tekiks põhjust põrandat lõhkuda.

Rääkides ummistustest, siis kindlasti on vajalik iga püstaku algusesse ja majja sissetuleku kohta planeerida puhastusluuk. Kuna lõpuks võib torustik ikka suht pikaks minna ja kui kuskil tekib ummistust, siis puhastusluugid peaksid ummistuse likvideerimise tegema suhteliselt lihtsaks.

86697740_653294928760634_4543588401416241152_n

Kõik, kes on elanud nõukaaegsetes paneelmajades teavad, et kanalisatsioonitorud võivad hirmsat müra teha. Selleks, et WC vee laskmine tervele majale teada ei oleks, võiks kasutada siniseid torusid (kallimad aga summutavad müra paremini). Upnor Decibel summutavad torud on ka üks võimalik valik, millegipärast on need valged 🙂
Lisaks veel tasuks torud panna summutava mati sisse. Torudele ei tohiks ümber ehitada kipsist kasti, kuna see tekitab kõlakasti.
Neid tooteid, mida müra summutamiseks kasutada, on veel mitmeid. Meie usume, et piisab nendest mattidest.

20200118_142652

See kõik eelnev on nö kanalisatsiooni selgroog. Sinna juurde viimseks lihviks käivad juba põrandatrapid ja haisulukud, mis tagavad selle, et torudes olev hais ei jõuaks meie tubadesse.

Lõpetuseks märksõndad/laused:

* tuulutus
* heli-isolatsioon
* planeeringut muutes vaata kindlasti üle kuidas püstakud ja torud uutesse ruumidesse viia saad
* planeeri kanalisatsioonid ja vee äravoolud üksteise peale või lähedale
* puhastusluugid

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: