Kodu: köögiplaanid vol köögikapid

Ilmselt ei vaja rõhutamist, et köök on kodu juures megatähtis. Köök, mis on funktsionaalne, praktiline ja ilus vaadata 🙂 Meil tuleb lisaks köögisaar, nii et vaja on ehitada üks mõnus kodu süda. Selles postituses räägin ainult kappidest, sest nendega kõige keerulisem ning muidu läheks postitus natuke liiga pikaks ka.

Köögi planeerimine algas juba ammu, et oleks teada, kuhu on vaja vedada veetorud.

20190127_151204

Mõtlesime seda kööki ühtpidi ja teistpidi ja ilmselt mõtleme veel ka kümnendat pidi.

Köögimööbli jaoks on meil planeeritud üks sein kokku 5060 mm ehk põhimõtteliselt 5 meetrit. Mul oli kindel soov, et tahan ainult alumisi kappe ja ega meile ülemisi ei mahugi, sest meil on keset köögiseina suur aken. Kujutasin ette, kuidas ma nõusid pestes aknast liivakastis mängivat Linnupojakest vaatan. Ainult, et ilmselgelt peseb nõusid masin ja liivakast tuleb vist ka mujale hoopis 😀

Eniveis. Pikk rida kappe ja köögisaar. Ei mingeid nurkasid ega tulesid-vilesid.

Köögis peavad kindlasti olema külmkapp, ahi, mikrolaineahi, nõudepesumasin, kraanikauss ja palju erinevas suuruses sahtleid.

Esimene vaidlusküsimus oli külmkapp. Peika soovis laia kaheuksega külmikut koos jäämasina ja asjadega. Eriti vaimustunult näitas mulle pilti külmikust, millel oli uks osaliselt toonitud klaasist ja sellele koputades läks sees tuli põlema ning sa nägid, mis sul parajasti kapis on. No elu sees ei hakka koputama selleks ju 😀 Mina mõtlesin pigem tavalist külmkappi ning vajadusel lisasügavkülma keldris, kus siis marja- ja moosivarusid hoiustada. Lõpuks jõudsime kolmanda lahenduseni, aga sellest natuke hiljem.

Ülejäänud vaidlused meil on veel ees, sest ülejäänud tehnika on standardsuuruses, nii et seda praegu välja valima ei pea.

Joonistasin IKEA kitchen planneris mõned plaanid valmis, et nendega köögisalongi minna. Piltidel on sahtlid suhteliselt suvakalt pandud. Pean kindlasti korralikult läbi mõtlema kui palju ja kui suuri sahtleid täpselt vaja on.

Esimene plaan sai selline, et köögi nurkadesse tuleb kaks torni.

Screenshot 2019-03-16 at 21.09.23

Ehk siis külmkapp, sahtlid, kraanikauss, nõudepesumasin, sahtlid, sahtlid, pliit, väike cargokapp ja ahjude torn. Sellel on päris mitu viga.

Esiteks on meil see vasakpoolne sein üldsegi mitte sein, vaid seinajupike 😀 Ehk kapp hakkab varjama aknast tulevat valgust.

Screenshot 2019-03-16 at 21.48.48.png

Lisaks toimub toidu ettevalmistamine tavaliselt pliidi kõrval ja seetõttu jääb külmkapp ka liiga kaugele.

Ülevalt pildilt on näha, et planeerisime pliiti ka köögisaarele. Selle versiooni puhul oleks siis vaja sellist õhupuhastit, mis saare seest välja tuleb. Selline versioon on kallim ja mulle tegelikult eriti ei meeldi. Tahaks, et saar oleks puhas selleks, et seal muid toimetusi toimetada 🙂

IKEA planneri 2. versioon.

Screenshot 2019-03-16 at 21.55.48.png

Sellel versioonil sahtlid, sahtlid, nõudepesumasin, kraanikauss, sahtlid, pliit, väike cargokapp (õlipudelitele jms) ahjud ja külmutuskapp.

See versioon mulle täitsa meeldib. Küll aga on ilmselt kraanikausi ja pliidi vaheline ala liiga väike, et seal mugavalt hakkida, segada jne. Samas neid toimetusi saaks ju ka köögisaarel teha.

IKEA planneri 3. versioon

Screenshot 2019-03-16 at 22.30.50

See on põhimõtteliselt sama nagu eelmine ainult kraanikauss on liikunud natuke rohkem vasakule, et tekiks juurde lisa tööpinda pliidi ja valamu vahel. Tulime täna ka sellisele mõttele, et panna vasakule hoopis sügavkülmik ning paremale siis ainult jahekapp. Jahekapi miinus on see, et alumistelt riiulitelt asju võtta on suhteliselt ebamugav. Kui seal oleks sügavkülm, siis sealt ju asju nii tihti välja ei võta. Piltide järgi on jahekappidel samamoodi nagu tavalistelt külmikutel all köögiviljade kastid, et kas see pidev kummardamine mind sellist valikut mingi hetk kahetsema ei pane?

Käisime täna ühes köögipoes ka tädile oma jooniseid näitamas ning palusime tal kõik see ilusasti valmis joonistada. Enne käisime objektil plaani pidamas.

Peamine küsimus oligi see, et kas pliit saarele või kuidas. Ning kas köögis toimetades trajektoor külmkapp-pliit-kraanikauss liiga pikaks ei lähe.

Maha midagi joonistama ei pidanud, sest meil on terve hunnik penoplastipakke, millega saab ehitada igasugust mööblit 😀

20190316_123320

20190316_123534

Otsused-motsused. Vist oleme ära otsustanud (või noh mina olen :D), et köök tuleb tumehall ja puidust tasapinnaga. Puidust tasapind on muidugi kõige nõudlikum variant, aga no niiii ilus oleks ju. Köögipõrandale tulevad plaadid. Aga missugused? Ka ei tea 😀

Kust me köögi tellime? Pole õrna aimugi veel. Võib-olla kuskilt fäänsist köögisalongist, võib-olla IKEA karkass ja sisud ning fäänsi köögisalongi paneelid, võib-olla ehitab karkassi mõni asjalik ehitusmees. Ei seda tea veel keegi. Kindlasti kirjutan aga protsessit ja valikutest kunagi pikemalt.

6 kommentaari “Kodu: köögiplaanid vol köögikapid

Add yours

 1. Kas see võib olla, et kui ahi ja külmkapp on kõrvuti siis külmik kulutab rohkem energiat hoidmaks ühtlast temperatuuri samal ajal kui ahi enda ümber (ka külmikule) soojust kiirgab? Või pole see tänapäeval enam probleem? Muidu on väga äge teie tegemistest osa saada 🙂

  Meeldib

 2. Mina ei pelgaks 5m laiuses köögis pliidi ja külmiku vahel natuke jalutada. Pealegi enamasti külmikust tulenev on enne pliidile jõudmist vaja töödelda, milleks on vahepealne tööpind väga mõistlik. 🙂

  Seega eelistaksin kahe torni lahendust ja lisaksin akna kõrvale valgustitega õhupuhasti, mis oleks kapi sisse paigutatud. Pliidi kohal kapis – silmade kõrgusel on hea hoida maitseaineid. Akna ja õhupuhastaja-kapi vahele paigutaksin diagonaalsed riiulid, et aknast tulev valgus täiendava kapiga mitte ära varjata.

  Valamu valiksin koos kõrval oleva tasapinnaga, kuhu saab vajadusel käsitsi pestavaid nõusid (mida masinasse ei saa panna) kuivama asetada.

  Kitsa käteräti kuivamise “sahtli” asetaksin valamule lähemale.

  Kindlasti tuleks läbi mõelda ka tasapindade valgustamine. Talved on meil õhtuti ju pimedad 😉

  Meeldib

 3. Meil on umbes täpselt sama lahendusega köök nagu ver3.
  Omast kogemusest võin ütelda, et mida suurem kraanikauss seda parem – me võtsime 65cm aga oleks vist võinud veelgi suurem olla ja väljatõmmatava dushiga segisti. On ikka väga mugav, kui saad terve ahjuplaadi kraanikaussi panna ja ära pesta. Lisaks meil ei ole mikrolaineahju ja ei tunne sellest puudust ka. Kui on induktsioonpliit, siis saab kõik asjad kiirelt pliidil soojaks vajadusel.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: