Kopamees kaevas ümber maja korraliku kraavi. Kraavil on kaks eesmärki – esiteks saime nüüd vundamenti soojustada ja teiseks saame panna drenaažitorud ja -kaevud.
Vundamendi soojustamiseks on mitmeid võimalusi, meie valisime kinnise pooriga purvahu ja tööde tegijaks PURmeistri.
Enne soojustamist oli vaja vundamenti natuke lappida. Kõigepealt suur auk, mille tekitas lampkasti eemaldamine ja natuke parandustöid mujalt ka. Õnneks oli paekive, mille hulgast sobivad tükid valida. Peika isa tuli appi müüri laduma. Minu issi paigaldas tööstusvoolukaabli, kuna purvahu puristaja vajas jõupistikut.
Ilmselt oleks olnud odavam kasutada hüdroisolatsiooniks vundamendi bituumenmastiksi ja soojustuseks penoplasti. Selleks aga oleks pidanud kogu sokli, kas siledaks valama või krohvima, siledale pinnale mastiksi kandma ja sellele penoplasti liimima. Töö oleks olnud odavam, aga 10+ korda ajamahukam. Kauem läheb meil hiljem vundamendi maapeale osa sirgeks saamisega, aga praegu oli meie jaoks oluline kiiresti drenaažiehitusega edasi minna.
Purvahu teenust pakuvad päris paljud ja hinnapakkumisi küsisin kuuelt firmalt. Pakkumised olid enam-vähem samasse auku kõik. Kuna aluspind oli hästi ebatasane, siis ega päris täpselt ei teadnud, kui palju vahtu kulub. Valisime Purmeistri, sest tegemist oli ainukese firmaga, kes kohale tuli ning näost-näkku suhtlemine tekitas usaldust.
Purvahu kihi paksuseks tundus targematega aru pidades optimaalne 10 cm. Paigaldamine on pihustamise teel ja saigi umbes 8-10cm. Ebatasasus on põhjustatud aluspinna ebatasasusest, kuna purvaht imiteerib aluspinda. Valisime kinnise rakuga purvahu, mis lisaks paremale U tegurile (soojusläbivus) on ka täielikult veekindel.
Vundamendi ettevalmistuseks lasime veel vundamendi survepesuga üle, et igasugune lahtine sodi eemaldada.
Töö ise käis väga kiiresti. Meister alustas hommikul kell 9 ja kui ma kell 14 ennast pildistama sättisin, oli kõik just valmis saanud.
Vundament näeb väga äge välja 🙂
Keerulisem osa saab olema vundamendi siledaks saamine. Kui tahta panna seina krohvitud betoonplaat, siis tehakse enne purvahu panemist roovitus, aga kuna meil esialgu seda plaani ei ole, siis roovitust me ei teinud. Plaan on sein siledaks lõigata ja siledaks krohvida (ilmselt tuleb enne ka millelgagi täita). Õnneks läheb enamus vundamendist maa alla.
Uurisime ka, kui kaua purvaht niimoodi lahtiselt päikse ja tuule käes olla võib. Meistri sõnul ei tee ilmastik vahule midagi hullu, kuid soovitav oleks ikka aastaga kinni katta. Usun, et sellega saame hakkma 🙂
Meil on vundamenti tegemata veel välisuks, mis hakkab hoovist keldrisse viima, samuti tuleb natuke parandada akna ümbruseid. Kui need tööd tehtud, siis lubas meister tagasi tulla ja ka parandused üle puristada.
Purvahu tööd tuleb teha vihmavabal päeval. Samas vaht kuivab väga kiiresti ning meie puhul võis sama päeva õhtul juba vihma tulla küll.
Tere! Kas purvahtu sirgeks lõikama hakates kaotab soojustuses, mõtlen, et poorid nö avanevad ja külm hakkab ikkagi läbi pääsema? Ja ilmale ka siis tundlikum, sest niiskus pääseb pooridesse? Mulle täiesti uus asi, seepärast uurin 🙂
MeeldibMeeldib
Tere!
Ei mõjuta. Kuna vahul ei ole mingit nö kesta, siis ei ole ka poorid kuidagi rohkem lahti siis. See on umb nagu kui lõikad fibo-bloki õhemaks, siis see lihtsalt hoiab vähem sooja, kuna on õhem, aga mitte sellepärast, et sealt õhk kuidagi ekstra rohkem läbi liiguks.
Ma loodan, et sai loogiline vastus 😀
MeeldibLiked by 1 person
Tere, Liisa! Sain siit blogist hea idee, kuidas vundamenti soojustada, vahepeal tundus, et mõistlikku lahendust polegi. Kui suur selle maja põhjapindala on? Mille tundub, et mul on umbes sama suur… Kui palju PUR-i mehed töö eest raha küsisid?
MeeldibMeeldib
Tere! Maja põhjapindala on umb 100m2. Vahtu läks kokku 11m3, m3 hind jäi pakkujatel vahemikku 200 – 220 eurot + käibemaks. Hind oleneb muidugi ka sellest, kui paksult purvahtu panna.
MeeldibMeeldib