Kodu: kelder

Meie maja all on kelder. Ostes oli osa keldri põrandast valatud, sest originaalpõrand oli nii madal, et suurvee ajal valgus kelder vett täis. Kõrgust põrandast laeni oli seal umb 150 cm.

20170717_185947

Ja siis teine osa keldrist, mis oli siis lihtsalt muldpõrandaga.

20170717_190313

Kui mina hakkasin suure hooga mõtlema tubade paigutuse ja aias vana kasvuhoone lammutamise peale, jahus Päts (peika nimi selline) ainult täiskeldrist (st keldrist, kus saab selg sirgelt kõndida). Ma veits olin ärritatud, sest minu meelest 1. pole üldse vaja mingit keldrit niiväga ja 2. ilusast keldrist on vähe kasu, kui muu maja on elamiskõlbmatu. Ja kui Päts rääkis mingit kasulikest ruutmeetritest, siis mina leidsin, et keldrit jõuab teha elu aeg, sest mina sealt majast kunagi kuhugi enam ei koli.

No ja siis ta hakkas sõpradega seda keldrit lõhkuma – betooni enam ammu ei ole (3 järelkärutäit ja ilmselgelt ei ole selg küürus ka seda väga lihtne katki puurida (piikvasardada :D)) ja pinnast on välja kaevatud 200 20-liitrist ämbritäit. See nägi välja nii, et üks kaevas ja pani pinnase ämbrisse. Teine võttis ülevalt keldriluugi kaudu ämbri vastu, kallas sisu kärusse ja vedas käru sisu aeda saepuru peale. Ilgelt ajamahukas ja raske töö. Peika eesmärk on kaevata kuni vundamendilindini (vundamendi alumise ääreni) kõik tühjaks.

Esimesed kaevetööd näitasid, et kaevame basseini ehk kaevatud osa valgus kõik vett täis. Sellel võib olla mitmeid põhjuseid – madal pinnavesi, vihmaveerennide puudumine, ebanormaalne talv. Selleks, et saaksime kuiva keldri, peame maja ümber kaevama ka drenaaži ja vee sadeveekanalisatsiooni juhtima.

26234159_1308947769251059_413617899_n

Kõrgus vundamendi alumisest servast kuni keldri laeni on u 190 cm, mis on ka ikkagi vähe. Lisaks tuleb ju keldri põrand valada. Ehk siis kelder tuleb kaevata sügavamaks kui vundament, mis tähendab, et seda kõike tuleb hakata kuidagi toestama. Ideid, kuidas seda teha, on mitmeid, aga ma neid siia praegu kirja ei pane. Tuleb veel spetsialistidega läbi rääkida 🙂 Lisaks on võimalus, et see vundament üldse igalt poolt samasugune ei olegi ja kuskilt meile kõrgus 170 cm vastu vaatab. Peame veel mõõtma ka, kas annaks 1. korruse põrandat natuke tõsta, et selle arvelt keldrisse ruumi juurde saada. Samas mida kõrgemad laed, seda ägedam.

Ja nüüd lõpuks saan mina ka aru, miks keldrist alustama peab 😀 Praegu kui 1. korruse põrandat/keldri lage ei ole, saab ju kõik tööd lihtsama vaevaga ja mugavamalt teha. Ja kui kaevetööde ajal peakski kuskilt midagi vajuma, ei teki pragu mu juba viimistletud elutoaseina või ei purune põrandasoojustustorud.

Kujunema on hakanud ka midagi plaanilaadset. Esimese asjana on vaja sisse nõuda kõik tehtud teened 😀 ja sõbrad personaalselt talgutele kutsuda (et äraütlemine võimalikult ebamugav oleks) ning kelder tühjaks kaevata. Kuna keldril lage ei ole, siis saab ehitada ka ehk mingi abivahendi, et mulla lihtsamalt keldrist välja saaks. Enne uue 1. korruse põranda ehitust saaks siis ka vundamendi paemüüri ära puhastada (jõhker tolmutamine, mida kinnises ruumis ikka way too julm on teha) ning ilusaks krohvida (siinkohal palun enda sõbranjedel ennast valmis panna).

26238152_10156046455013910_249644449_o

Täiesti reaalse tegevusena saan juba keldriakende hinnapakkumisi hakata küsima. Kuna aknad on väga maapinna lähedal, siis tulevad sinna kõige tavalisemad plastikaknad.

Tahaks juba kohe relaka ja traatharjaga neid paekive puhastama minna, et mingitki progressi näha (lõhkumine ei ole progress, see on progressi vastand :D)

Teotse nüüd!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: